Tło hero

Dyrektywa SUP została zaimplementowana w Polsce


Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/904, znana jako Dyrektywa SUP, mająca na celu zmniejszenie wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko, została zaimplementowana w Polsce. Ustawa z dnia 14 kwietnia 2023 r. weszła w życie 24 maja 2023 r. i wprowadza szereg zmian mających na celu ograniczenie użycia jednorazowych produktów plastikowych, szczególnie tych, które negatywnie wpływają na środowisko naturalne.

Główne założenia ustawy w zakresie opakowań jednorazowych obejmują:

  1. Zakaz wprowadzania do obrotu niektórych produktów jednorazowego użytku wykonanych z tworzyw sztucznych, w tym wyrobów z oksydegradowanych tworzyw sztucznych (materiały, które pod wpływem utleniania rozkładają się na mikrofragmenty lub rozkładają chemicznie).
  2. Opłaty pobierane przez przedsiębiorców od nabywców produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, w tym opakowań na żywność i napoje.
  3. Oznakowanie produktów wykonanych z tworzyw sztucznych, które ma być widoczne, czytelne i nieusuwalne, np. na kubkach na napoje.
  4. Alternatywne rozwiązania opakowaniowe, takie jak produkty wielokrotnego użytku lub te wykonane z materiałów innych niż tworzywa sztuczne, mają być dostępne na rynku.
  5. Ewidencja i sprawozdawczość dla przedsiębiorców zajmujących się handlem detalicznym, hurtowym oraz gastronomią, którzy muszą monitorować wprowadzenie produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na rynek.

Zakaz wprowadzenia do obrotu dotyczy takich produktów, jak:

  • talerze, sztućce (w tym pałeczki), słomki (z wyjątkiem medycznych),
  • mieszadełka do napojów,
  • pojemniki na żywność wykonane z polistyrenu ekspandowanego,
  • kubki na napoje oraz ich zakrętki i wieczka wykonane z polistyrenu ekspandowanego.

Ważne jest, że produkty wprowadzone do obrotu przed 24 maja 2023 r. mogą być nadal sprzedawane lub przekazywane do wyczerpania zapasów.

Ostateczna wysokość opłat za wprowadzanie produktów z tworzyw sztucznych, w tym opakowań, zostanie ustalona w rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska. Celem tych regulacji jest ograniczenie odpadów z plastiku, szczególnie w środowisku morskim, który stanowi poważne zagrożenie zarówno dla natury, jak i zdrowia człowieka.

Ustawa zobowiązuje przedsiębiorców do finansowania kampanii edukacyjnych oraz do rejestracji w Bazie Danych Odpadowych (BDO), a także do prowadzenia odpowiedniej ewidencji i składania sprawozdań.

Alternatywy ekologiczne: W odpowiedzi na wprowadzenie zakazu, firma ContiPack promuje biodegradowalne i kompostowalne rozwiązania, takie jak talerze i pojemniki z trzciny cukrowej oraz sztućce drewniane, które są nie tylko ekologiczne, ale również kompostowalne, nawet w warunkach przydomowych. Słomki papierowe w wersji premium, wykonane z kilku warstw, oferują wytrzymałość i komfort użytkowania, skutecznie zastępując plastikowe odpowiedniki.

ContiPack jest gotowa do współpracy, oferując alternatywne produkty i udzielając wsparcia w związku z nowymi przepisami dotyczącymi plastiku.

DH