Tło hero

Czy akcje sprzątania świata mają sens?


Akcja „Sprzątanie Świata” to globalne wydarzenie, które zainicjował australijski biznesmen i żeglarz Ian Kiernan w 1989 roku. Zaczęło się od zorganizowania akcji w porcie w Sydney, do której przyłączyło się 40 tysięcy osób. W wyniku spektakularnej frekwencji w następnym roku akcja objęła całą Australię. W kolejnych latach do inicjatywy zaczęły dołączać kolejne kraje, a dziś w „Sprzątaniu Świata” bierze udział ponad czterdzieści państw. Polska włączyła się w tę akcję w 1994 roku, dzięki Mirze Stanisławskiej-Meysztowicz, założycielce Fundacji Nasza Ziemia.

Oficjalne międzynarodowe wydarzenie odbywa się corocznie w trzeci weekend września, jednak podobne inicjatywy organizowane są także z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi 22 kwietnia, a także wiosną, kiedy to wiele lokalnych społeczności organizuje sprzątanie terenów rekreacyjnych i odpoczynkowych.

Sprzątanie pozornie niewielkich obszarów ma ogromne znaczenie, zwłaszcza po zimie, kiedy to w wielu miejscach widoczna jest spora ilość śmieci. Źródłem zanieczyszczeń są nieodpowiedzialni ludzie, którzy porzucają odpady, takie jak opakowania po jedzeniu, napojach czy niedopałki papierosów, oraz odpady przenoszone przez wiatr z niedbale zabezpieczonych koszy na śmieci. Akcje sprzątające nie tylko poprawiają wygląd miejsc, w których odpoczywamy, ale także mają ogromne znaczenie edukacyjne i podnoszą świadomość ekologiczną. Choć jedna akcja może wydawać się mało istotna, to globalne zaangażowanie milionów osób przynosi spektakularne efekty.

ContiPack corocznie bierze udział w tego typu inicjatywach i zachęca innych do włączania się w akcje sprzątania. W tym roku firma uczestniczyła w wydarzeniu „Aktywne sprzątanie to Ziemi pomaganie” w Koninie, które miało na celu uprzątnięcie terenów wokół Jeziorka Zatorze. Udział w takich akcjach jest nie tylko sposobem na poprawę estetyki miejsc publicznych, ale także szansą na budowanie postaw proekologicznych, które przyczyniają się do zmniejszenia zaśmiecania, segregacji odpadów i odpowiedniego ich zabezpieczania.

Dzięki rosnącej liczbie uczestników, w tym także dzieci, akcje sprzątające mają coraz większy zasięg i wpływ. Organizatorzy często organizują konkursy z ekologicznymi nagrodami, co zachęca młodsze osoby do aktywnego udziału. Wspólna praca na rzecz czystości miejsc, w których żyjemy, ma nie tylko pozytywny wpływ na środowisko, ale również na nasze samopoczucie, gdyż czyste i zadbane otoczenie wpływa na nasze lepsze samopoczucie i komfort życia.

DH